V edycja Węgorapa Folk Music Festival – 2010
W dniach 30-31 lipca 2010 odbędzie się w Węgorzewie V edycja Festiwalu Węgorapa. W tym roku Festiwal Węgorapa bardziej niż do tej pory połączył się z XXXIII Międzynarodowym Jarmarkiem Folklorystycznym odbywającym się w tym samym czasie w Węgorzewie i przez dwa dni wieczorem (od ok. godz. 20) po zakończeniu występów zespołów folklorystycznych na plenerowej scenie na pl. Wolności wystąpią zespoły folk i folk-rockowe z Polski, Rosji, Białorusi, Słowacji i Węgier.
Wystąpią:
Piątek – 30.07
1. Koniec Lieta / Rosja
Koniec Lieta, jest projektem muzycznym z kręgu szeroko pojętej muzyki folk, otwartym na inne bardziej progresywne gatunki muzyczne oraz wpływy z dziedzictwa Muzyki Świata. Sami nazywają swoją niszę artystyczną jako- ”Hard Folk Fusion”. Kryje się za tym określeniem przede wszystkim ogromna kreatywność grupy w poszukiwaniu nowych form muzycznych i ekspresji koncertowej, co przejawia się np. w artystycznym łączeniu klimatów głęboko etnicznych z gitarowymi riffami z muzyki rockowej. Zespół cały czas poszukuje nowych środków wyrazu i rozszerza swój już różnorodny program koncertowy. Koniec Lieta istnieje od 2006 r. i do tej pory koncertował głównie na scenach St. Petersburga. Jednak notowania grupy szybko rosą i zespół zdobywa coraz większą popularność miedzy innymi w Niemczech, gdzie jest coraz częściej zapraszana. Ich tegoroczny koncert na festiwalu Węgorapa, będzie ich pierwszym koncertem w Polsce.
Wiecej info: http://www.myspace.com/konecleta
2. Rzepczyno / PL
Rzepczyno jest jednym z pierwszych i najciekawszych zespołów w Polsce, który w profesjonalny i niebanalny sposób połączył polską muzykę ludową z energiami muzyki rockowej. Tradycyjne tematy muzyczne zostały przez grupę „oswojone” z formą progresywnej muzyki pop-rockowej, a dodatkową formą artystycznej ekspresji stały się teksty oparte na tradycyjnych ludowych piosenkach. Elementem wyróżniającym muzykę Rzepczyna są bardzo dobre i dopracowane aranżacje, łączące instrumentarium rockowe z tradycyjnymi brzmieniami folkowymi (skrzypce, akordeon) i wokalami, co sprawia, że zwłaszcza na koncertach ich soczysta, różnorodna stylistycznie i energetyczna muzyka jest bardzo pozytywnie odbierana przez publiczność w każdym wieku.
Wiecej info: http://www.myspace.com/rzepczyno
3. Hvarna / Białoruś – Rosja
Jest to projekt założony przez Andrusa Palauchenia (lidera znanej formacji Osimira/ Białoruś) i muzyków z grupy Obereg z Rosji. Muzyka kreowana przez zespół Havarna jest określana jako ambient-folk, gatunek w którym bardziej od rytmu i energii kładzie się nacisk na kreowanie nastroju i klimatów ze świata autentycznej muzyki ethno. Unikalne są inspiracje etniczne grupy. Są to stare pieśni z Kryvi (Białoruś), z północnej Rosji i obszaru Ugro-Fińskiego. W transkrypcji na folkowo-elektroniczne instrumentarium i wokale, zespół buduje z tych archaicznych tematów muzycznych piękny i tajemniczy nastrój mistyczno-obrzędowy, który jest fascynującym kontrapunktem do hałaśliwej i progresywnej muzyki współczesnej.
Wiecej info: http://www.myspace.com/hvarna
Sobota – 31.07
1. Kokavakere Lavutára /Słowacja
Kokavakere Lavutára jest już jednym z ostatnich cygańskich zespołów prezentujących przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycję muzyczną Romów zamieszkujących środkowo-wschodnią Europę. Prezentowana przez grupę muzyka poza autentycznym przekazem kulturowym, oparta jest na świetnym warsztacie wszystkich muzyków oraz na autentycznej energii i radości wykonania. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza obecność w zespole obdarzonej śpiewem sopranowym o unikalnej skali i barwie – wokalistki romskiej Janki Sendrei,. Zdobyła ona za swój śpiew uznanie na całym świecie (występowała z sukcesem m.in. w słynnym nowojorskim Carnegie Hall) i nagrody na kilku największych europejskich festiwalach romskich.
Wiecej info: http://www.myspace.com/kokavakere
2. Fláre Beás Band /Węgry
To czteroosobowy autentyczny zespół cygański mieszkający w niewielkiej miejscowości na pograniczu węgiersko-serbskim. Poza akompaniującą gitarą, grupa wykorzystuje jako instrumentarium blaszane bańki (beás) oraz inne oryginalne instrumenty perkusyjne, na których jest wybijany żywy rytm. Ale poza tym wyjątkowym instrumentarium główną siłą zespołu są świetne wielogłosowe śpiewy i wszystkie znane tradycyjne cygańskie pieśni. Grupa Fláre Beás Band jest bardzo znana u siebie i często występuje w tamtejszych popularnych ”tanchaz”, czyli miejscowych „domach tańca” unikalnych jako zjawisko kulturowe w skali Europy.
Wiecej info: http://www.myspace.com/flarebeasband
3. Otava Yo /Rosja
Nowy, ale szybko zdobywający popularność projekt muzyczny z St. Petersburga oparty na tradycyjnych i znanych powszechnie w Rosji utworach, w transkrypcji na kolaż muzyki folk i wielu innych współczesnych gatunków muzycznych. Głównym przesłaniem grupy, świetnie realizowanym podczas ich występów, jest zabawa muzyczną formą i energia koncertowa. Pomimo kontekstu kulturowego związanego z Rosją, zespół dzięki swojej kreatywności i umiejętności nawiązywania kontaktu z publicznością jest projektem uniwersalnym, który na pewno spodoba się również publiczności w innych krajach.
Wiecej info: www.myspace.com/otavae
[mappress]