5 sierpnia w kościele w Świętej Lipce wystąpili Barbara Żarnowiecka (śpiew) i Marek Stefański (organy) w ramach XXIII Świętolipskich Wieczorów Muzycznych.
Barbara Żarnowiecka – Absolwentka Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 1983-1992 śpiewała w Chórze Filharmonii Narodowej, wykonując także niektóre partie solowe (np.: partię sopranową w Stabat Mater Karola Szymanowskiego pod batutą Krzysztofa Pendereckiego).
W latach 1992-2000, jako solistka Teatru Muzycznego ROMA (dawnej Operetki Warszawskiej) śpiewała zarówno partie operowe jak i operetkowe (m.in. Mercedes w Carmen G.Bizeta, I i II Dama w Czarodziejskim flecie W.A.Mozarta, Księżna w Ptaszniku z Tyrolu C.Zellera, Saffi w Baronie Cygańskim J.Straussa, czy Opinia Publiczna w Orfeuszu w Piekle J.Offenbacha). W latach 1998-2003 współpracowała z Orkiestrą Koncertową Wojska Polskiego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. Z zespołem tym współuczestniczyła w wielu prawykonaniach współczesnych polskich dzieł muzyki oratoryjnej m.in. Missa Pro Patria Pawła Łukaszewskiego, Droga Krzyżowa Mariana Sawy, Kantata Jubileuszowa Juliusza Łuciuka) pod batutą Grzegorza Mielimąki. Kantata Jubileuszowa została wykonana w Łowiczu podczas pielgrzymki Ojca Świętego w Polsce 1999 roku.
Jesienią 2002 roku nagrała z tym Zespołem płytę, na której znalazły się najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Od marca 2000 r. artystka współpracuje z Operą na Zamku w Szczecinie. Na scenie tego teatru realizowała dotychczas role: Gołde w Skrzypku na dachu, Saffi w Baronie Cygańskim J.Straussa, Anhildy w Księżniczce Czardasza E.Kalmana, Matki w Jasiu i Małgosi E.Humperdincka, Cześnikowej w Strasznym Dworze i Neali w Parii St.Moniuszki, Leonory w Trubadurze, Amelii w Balu Maskowym oraz Abigaille w Nabucco G.Verdiego, Santuzzy w Rycerskości wieśniaczej P.Mascagniego, czy Senty w Holendrze tułaczu R.Wagnera. Jesienią 2003 roku została zaproszona do współpracy z Teatrem Muzycznym w Lublinie. Artystka koncertuje w kraju i za granicą, wykonując również wielkie dzieła oratoryjne, m.in.: Weinachtsoratorium J,S.Bacha, Requiem W.A.Mozarta, Requiem G.Verdiego, Requiem G.Fauré, Stabat Mater K.Szymanowskiego czy Angelus W.Kilara.
W czerwcu 2005 nagrała dwie pieśni religijne Tadeusza Paciorkiewicza na płycie wydanej z okazji dwudziestolecia Konwersatorium Legnickiego. Płyta otrzymała nominację do nagrody FRYDERYKA. W listopadzie 2007 roku, zostala zaproszona do Tokio przez Fiorenzę Cossotto, która obchodziła 50-lecie pracy artystycznej gdzie zaśpiewała partię Leonory w Trubadurze G.Verdiego pod dyrekcją włoskiej dyrygentki Nicoletty Conti w towarzystwie solistow koreańskich i Tokijskiej Orkiestry Filharmonicznej.
Marek Stefański – organy Należy do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów młodego pokolenia,również na arenie międzynarodowej. Urodzony w roku 1969 w Rzeszowie, po rozpoczęciu nauki gry na organach w Krakowie u Andrzeja Białko ukończył studia w Krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha, otrzymując w 1994r. dyplom z wyróżnieniem. Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów w Krakowskiej Akademii Muzycznej, odbywając dwukrotnie jako organista – solista wraz z Krakowskim Akademickim Chórem „Organum” tournee koncertowe obejmujące większość krajów europejskich.
Zwieńczone sukcesami koncerty podczas międzynarodowych festiwali muzyki sakralnej i organowej oraz uzyskane nagrody otworzyły mu drogę do udziału w większości polskich festiwali muzyki organowej oraz kościołów i estrad europejskich, Izraela, Rosji i USA. W roku 1996 otrzymał stanowisko organisty krakowskiej Bazyliki Mariackiej, gdzie oprócz gry organowej podczas uroczystości kościelnych, w ciągu każdego roku wykonuje kilkanaście recitali organowych. Od roku 1999 pracuje również w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie oraz prowadzi Klasę Organów w Zakładzie Muzyki Kościelnej.
Jest założycielem i kierownikiem artystycznym Festiwalu Muzycznego „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze Rzeszowskiej i Kościołach Rzeszowa”.
Marek Stefański wystąpił dotychczas z koncertami w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Luksemburgu, Szwecji, Danii, Włoszech, Ukrainie, Litwie, Rumunii, Mołdawii, Izraelu, USA, Ekwadorze, Rosji, Uzbekistanie i na Węgrzech.
Stał się zasłużonym propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Polską współczesną muzykę organową prezentował m.in. w ramach Forum Europeen d’Art Sacre, Festiwalu Muzycznego Florida International University w Miami, Forum Kultury Europejskiej w Izraelu, Sezonu Polskiego we Francji (recital organowy w katedrze Notre Dame w Paryżu) oraz podczas Pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Muzyka Kościołów Świata w Archikatedrze Moskiewskiej i Dni Kultury Polskiej w wielu miastach europejskich.