Jeśli chcesz zobaczyć prawdziwe słowiańskie obozowisko, przyjedź w niedzielę  6 czerwca do Park Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży. Wspólnie przeniesiemy się do lat wczesnego średniowiecza, kiedy to do Prus przybył św. Wojciech.

Ponad tysiąc lat temu na swojej drodze św. Wojciech spotkał wojowników ubranych w skórzane pancerze, noszących drewniane tarcze, topory, saxy, duny i włócznie. Teraz historia zatoczyła koło i z bliska będziemy mogli zobaczyć, jak naprawdę wyglądały plemiona, zamieszkujące polskie ziemie, i podpatrzeć ich codzienne życie.
W czasie rodzinnego pikniku historycznego „Kraina Słowian” przygotowaliśmy dla naszych gości nie lada atrakcje. Rzecz pierwsza – nie może, oczywiście, zabraknąć słowiańskich walk. Obejrzycie m.in. atak na obóz i walkę pięciu na pięciu wojów, wojownicy stoczą również walki zapaśnicze. W ciągu dnia – kolejne niespodzianki.

Zademonstrujemy Wam także krąg honoru i zdrady oraz zaprosimy wszystkich chętnych mężczyzn do zaciągnięcia się do wojska słowiańskiego. Tylko w Parku Miniatur Warmii i Mazur będą oni mogli przejść wszystkie stopnie wtajemniczenia, które musiał przebyć młody adept sztuki wojskowej, chcąc zostać pełnoprawnym wojem. A przy odrobinie szczęścia, w gościnie u pokojowo nastawionych Słowian spotkamy także Prusów oraz Wikingów.

Wszyscy, którzy przybędą do naszego obozowiska, będą mogli samodzielnie postrzelać z łuku oraz nauczą się władania białą bronią. Ponadto mogą wziąć udział w pokazach kucia żelaza i rzeźbienia w drewnie. A żądni dodatkowych wrażeń będą mogli zobaczyć prawdziwy taran oblężniczy, który był wykorzystywany do rozbijania i wyważania bram, murów obozowisk i innych umocnień.
Historyczne zabawy odbędą się pośród pięknych, wiernie odtworzonych w skali 1:25 miniatur najważniejszych obiektów na Warmii i Mazurach.

Plan pikniku „Kraina Słowian”:

09.00 – rozpoczęcie pikniku
10.30 – atak na obozowisko Słowian
11.30 – prezentacja maszyny oblężniczej i pokaz zastosowania w warunkach bojowych
12.35 – zmagania zapaśników
13.30 – historia św. Wojciecha
14.30 – walka – starcie wojów
15.30 – walka w kręgu honoru i kręgu zdrady
16.50 – turniej „Droga wojownika”
W międzyczasie – gry i zabawy plebejskie, pokazy formacji, fechtunku i strzelania z łuków, pokazy strojów, rynsztunku i opancerzenia. Zapraszamy także do odwiedzenia średniowiecznego kowala, snycerza, garncarza oraz do prób samodzielnego posługiwania się wczesnośredniowieczną bronią.

[źródło – Park Zabytków Warmii i Mazur]

Skip to content