22 i 23 lipca w Parczu koło Gierłoży odbędą się pokazy rekordowej ilości czołgów z różnych epok: Pantera, M3 Stuart, M4 Sherman, T 55, PT 91 Twardy. Każdy z nich zostanie sprawdzony w boju i zaprezentowany publiczności! Po raz pierwszy na Walkirii obecne będą reprezentacje jednostek wojskowych m. in. z Braniewa i Lidzbarka Warmińskiego wraz ze swoim ciężkim sprzętem!

Nie lada gratką dla miłośników militariów będzie fakt, iż podczas dwóch dni wszystkie czołgi zostaną ze sobą skonfrontowane. Będziecie mogli w praktyce zobaczyć, który był większy, cięższy, szybciej jeździł i lepiej pokonywał ukształtowanie terenu.

Na Walkirii będziecie mogli również zobaczyć samoloty z Muzeum Lotnictwa w Dęblinie!

Całą Walkirię poprowadzi miłośnik naszej imprezy i specjalista w zakresie historii wojskowości, profesor Andrzej Olejko. Barwna i zapadająca w pamięć narracja gwarantowana!

22 lipca poświęcimy widowiskowym pokazom aktywnych sprzętu pancernego zarówno z czasów II wojny światowej jak i lat późniejszych. Na placu boju w kilkunastu pokazach staną naprzeciwko sobie czołgi: T3 Stuart oraz T4 Sherman (niesamowity pojedynek bratnich pojazdów!), replika niemieckiego czołgu Pantera oraz T-55. Zobaczymy też króla poligonów – czołg PT-91 Twardy! Niewątpliwą atrakcją jest fakt, że zaprezentujemy również pojazdy i uzbrojenie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie z czasów II wojny światowe. Całości dopełnią samoloty z Muzeum Lotnictwa w Dęblinie. Tego jeszcze nie było! Przez cały dzień dostępne do oglądania będą również dioramy Grup Rekonstrukcji Historycznych oraz pozostały sprzęt, który będzie brał udział w pikniku 🙂 Po raz pierwszy w Walkirii weźmie udział ciężki sprzęt z jednostek wojskowych w Braniewie i Lidzbarku Warmińskim, przez cały dzień będzie on dostępny na specjalnych stoiskach!

23 lipca odbędzie się najważniejsze wydarzenie całego weekendu – Widowisko Historyczne „Monte Cassino 44” oraz „Bitwa Czołgów”. Przed widowiskiem będziecie mogli zobaczyć mniejsze pokazy czołgów, dioramy historyczne i pozostały sprzęt, który przyjedzie na Walkirię, w tym również specjalne stoiska Wojska Polskiego oraz samoloty z Muzeum w Dęblinie!

Na potrzeby widowiska zostaną przygotowane specjalne scenografie, których elementami będą ruiny, okopy, ziemianki. Dopełnieniem będzie efektowna pirotechnika artystyczna z wykorzystaniem wybuchów benzynowych i gazowych. Aktorzy biorący udział w walce będą wyposażeni w autentyczną strzelającą broń z odtwarzanego okresu . Za narrację podczas inscenizacji oraz kompleksową moderację Walkirii odpowiadają popularyzatorzy historii specjalizujący się w historii wojskowości i prowadzeniu imprez rekonstrukcyjnych.

źródło: www.walkiria.com.pl

Skip to content